Lubisz prace manualne? Sprawdź, jak można wykorzystać styropian

Styrodur to tworzywo, z którego da się zrobić ciekawe dekoracje, o czym nie wszyscy wiedzą. Składające się ze styropianu elementy głównie wykonują osoby, interesujące się instalacjami w obrębie metod DIY, bo są one trwałe i dodatkowo bardzo nietuzinkowo się prezentują. W pewnych przypadkach stanowią też szkielet w większych instalacjach, wykonanych z innych tworzyw, przykładowo masy plastycznej, bez konieczności ulokowania ich na drutach.

Kiedy w takim razie ktoś odkryje, iż cięcie styropianu jest bardzo dobrym sposobem na wykonywanie różnych instalacji, to powinien podjąć próbę. Dobrze będzie wówczas zdecydować się na styrodur ekstrudowany, jaki różni się od tradycyjnego typu tym, iż nie składa się z kuleczek, a ma imitującą piankę strukturę, która się nie skruszy. Z uwagi na to, że jest to tworzywo sztywne, to wykorzystując nóż do styropianu da się go niezwykle szybko rozcinać, a potem bez trudu w nim tworzyć, sięgając po standardowy, zaostrzony nożyk budowlany.

Z tego rodzaju styropianu można zrobić różne dekoracje, w zależności od tego, jakie ma się projekty. Do czego mogą się przydać również pewne akcesoria budowlane, między innymi kątownik lub zszywki. Mogą być to przykładowo: rama do lustra kształtem formujące słońce, różne ozdoby na Boże Narodzenie, ozdoby na urodziny, geometryczne dekoracje do biura, lub też dekoracje na wesele, między innymi niebanalne akcesoria do sesji zdjęciowej. Tymczasem decydując się na to, żeby zrobić ozdoby w tradycyjnym styropianie, dobrze użyć nóż elektryczny do styropianu. Zagwarantuje on łatwe cięcia pomimo ziarnistej budowy. Styropian ma kilka zalet: jest niekosztowny, ogólnie dostępny oraz jest bardzo wygodny w pracy. Znaczy to, iż nie tak sporym kosztem możliwe staje się przygotowanie wprost te ozdoby, które ktoś wymyśli.

Nawet osoby, które w DIY są amatorami, nie będą miały kłopotu, by styropian uformować, łączyć, lub pofarbować. Do specyficznych konstrukcji przydaje się siatka elewacyjna, na której styropian łatwo się montuje. W czasie pracy istotne jest też właściwe doświetlenie, żeby porządnie dopracować każdy element. Wobec czego lampa led budowlana może być użyteczna. Wykonanie interesujących dekoracji ze styropianu jest współcześnie cieszącym się popularnością rozwiązaniem.